ПРО АНІМАЛІЗМ ТА АНТРОПОМОРФІЗМ У ХУДОЖНІЙ ЛІТЕРАТУРІ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2307-4604.2020.1(44).211006Ключові слова:
анімалістичний дискурс, антропоморфічний аспект, когнітивна зоологіяАнотація
Стаття присвячена дослідженню найголовніших етапів становлення і розвитку анімалістичного дискурсу як одного з широко представлених нестандартних напрямків художнього наративу, його антропоморфний аспект, а також його зв'язок з когнітивною зоологією. Анімалістичний дискурс становить собою унікальне явище, тому що виявляється у всіх стилях, в усіх жанрах, в усній (фольклорній) і письмовій формах, причому в останній представлений протягом двох тисяч років. Він, у різних своїх іпостасях, розрахований на аудиторію дитячу і дорослу, професійно підготовлену (наукову) і загальну. Представлений у професійних жанрах, анімалістичний дискурс широко розвинувся протягом останнього півстоліття - від антропологічної зоології до когнітивної психології тварин. Представлений у художньому мовленні, враховуючи його антропоцентрічність, він повідомляє інформацію про тварин, маючи своєю основною і кінцевою метою характеристику людини, що живе з твариною. Антропоморфізм - (практично) обов'язкова характеристика всіх анімалістичних творів - розглядається як одна з форм анімалізму, надзвичайно характерна для ранніх дослідників поведінки тварин і широко використовувана в художній творчості. Навіть у професійних колах досі має місце подібне оману, хоча розвиток зоопсихології, когнітивної психології тварин в останні роки привели переконливі докази функціонування раніше не відомих проявів психічної діяльності тварин. Тварина, безумовно, пізнає світ і у неї повинна бути своя "картина світу". Однак, когнітивні механізми у людини і тварини різні: якщо для людини основним інструментом пізнання є слово (в зв'язку з чим ми і говоримо про мовну картину світу), то тварина, позбавлена цього основного когнітивного інструменту, різко обмежена в можливостях побудови "своєї" картини світу. Розгляд низки персонажів анімалістичних наративів як лінгвокультурних типажів підтверджує абсолютну антропоцентрічність будь-якого художнього тексту, хто б не був його наратором і / або фокалізатором.
Посилання
Anikin, V.P. (1977). Russkaya narodnaya skazka. L.: Prosveschenie.
Bolshoy entsiklopedicheskij slovar (2002). Izd. 2 pererab.,dop./ Gl.red. A.M.Prohorov. M.Bolshaya ros.ents.”Norint”.
Gejko, M. (2012). Chto takoe folklor. Top Author. Elektron.resurs. Rezhim dostupa:www.topauthor.ru/ 40cf.html.
Gusserl, E. (2004). Krizis evropejskikh nauk i transtsedentalnaya fenomenologiya. SPb: Vladimir Dal.
Luriya, A.R. (2019). Yazuk i soznanie. SPb: Izdatelstvo Piter.
Ozhegov, S.I. (2010). Slovar russkogo yazyka. Pod red.prof. L.I.Skvortsova. 24 izd.isprav. M.: Oniks.
Orekhova, Y.S. (2002). Animalisticheskaya literatura Frantsii, traditsii i ikh transformatsiya v tvorchestve S.G. Kolette. Avtoref.dis…kand.filol.nauk (10.01.03).
Propp, V.Y. (1998). Sobranie trudov/ V.Y.Propp – SPb: Izdatelstvo Labirint, 512.
Reznikova, Z.I. (2005). Intellekt i yazyk zhivotnykh i cheloveka. Osnovy kognitivnoj etologii. M.: Akademkniga.
Tinbergen, N. (1993). Sotsialnoe povedenie zhivotnykh. M.: Mir.
Fisher, J. (1973). The Magic of Lewis Carrol. L.: Simon and Schuster.
Humphrey, R. (1968). Stream of Consciousness in the Modern Novel. U. of Calif. Press.
Johnson, P. (2012). Apple News. Esquire. №12, 8
Lorenz, K. (1965). Evolution and Modification of Behaviour.Chicago: ChUPress.
Varela, F.L. (2001). The Embodied Mind: Cognitive Science and Human Experience. Cambr.Mass: MIT Press.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Записки з романо-германської філології
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.